Opiekun edycja internetowa Kościół Maryi

 Dziś

Spis

Domowa
W górę
Archiwum
Redakcja
Historia Pisma
Promyk Radości
Dodatki specjalne
Publikacje Opiekuna
Program Duszpasterski
Humor Fenixa
Galeria Opiekuna

Piszą u nas
Pod naszym patronatem
Rekolekcje z Opiekunem
Diecezja w Internecie

Kościół Maryi

--------Renata Jurowicz --------

  Przed 900 laty na szczycie Góry Kotłowskiej ufundowany został kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przez wieki przyciągał on wiernych, by w jego wnętrzu mogli modlić się do Matki Bożej, Pani Kotłowskiej. Teraz romańska świątynia pięknieje z racji jubileuszu.
  Według zapisków Jana Długosza świątynia w Kotłowie (dekanat mikstacki) została ufundowana przez Piotra Włostowica, „drugą” osobę w państwie Bolesława Krzywoustego. Budowę rozpoczęto w 1108 roku, jednak ukończono dopiero w 1144 roku. Kościół zbudowany został w całości z kamieni polnych i granitu, grubo ciosanych w kostki. Zgodnie z życzeniem fundatora jego patronką została Najświętsza Maryja Panna. Romańska świątynia przetrwała niezmieniona aż do 1731 roku. Wtedy dobudowano wieżę.
  Następna przebudowa rozpoczęła się na początku XX wieku. Rozebrano absydę i dobudowano dwie boczne nawy. Zaś nawę główną przedłużono tak, że obecny kościół ma kształt krzyża rzymskiego. W latach 1956 i 1957 ściany absydy (owalne zakończenie prezbiterium) zostały ozdobione freskami o tematyce maryjnej autorstwa Konstantego Tiunina. Do dziś w najstarszej części świątyni zachowały się m. in. romańskie portale, okienka i rzeźby dekoracyjne.

Pani Kotłowska
  Największym „skarbem” kotłowskiej świątyni jest obraz Matki Bożej. Namalowany na płótnie w 1605 roku przez Adama Scholza przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem unoszącą się w obłokach, w otoczeniu aniołów. Adorują ją patroni Polski św. Wojciech i św. Stanisław, biskup ze Szczepanowa. Tło stanowią po stronie św. Wojciecha scena jego męczeństwa, a po stronie św. Stanisława Piotrowin powstający z grobu.
  Przez wieki Matka Boża Kotłowska ściągała licznych pątników szczególnie z okolicznych miejscowości np. Pogrzybowa, Radłowa, Kępna, Ostrzeszowa, Mikstatu, Chynowej czy Kaliszkowic Kaliskich. O łaski za wstawiennictwem Maryi prosili też pielgrzymi m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego, Rososzycy i Przygodzic, którzy pieszo przybywali do Kotłowa.

Parafialna wspólnota
  Od lipca 1997 roku proboszczem w Kotłowie jest ks. Adam Kosmała. Kiedy przybył do parafii zastał ją podzieloną. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku doszło do rozłamu. Część wiernych przeszła do Kościoła polskokatolickiego. Obecnie do Kościoła rzymskokatolickiego należy 700 mieszkańców Strzyżewa, Biskupic Zabarycznych i Kotłowa. Od początku swojej pracy w parafii ks. Adam podejmuje wiele inicjatyw duszpasterskich, by doprowadzić do pojednania i na nowo odrodzić kult Matki Bożej Kotłowskiej.
  W ciągu roku parafia obchodzi cztery odpusty, z których największy 8 września jest ku czci Narodzenia NMP. - Kult Matki Bożej to przede wszystkim pielgrzymki ludzi, którzy przychodzą na uroczystości 7 i 8 września. Natomiast w ciągu roku wiele pielgrzymek jadących np. do Lichenia, Kalisza, Częstochowy tutaj wstępuje i modli się – mówi ks. Kosmała. Od wielu lat w modlitwę do Pani Kotłowskiej włączają się także uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej. W drodze na Jasną Górę zatrzymują się w Kotłowie. Uczestniczą we Mszy Świętej na tzw. „historycznej łące”. Jest to miejsce, gdzie przez około 5 lat były odprawiane Msze św., kiedy kościół został odebrany parafii rzymskokatolickiej. Raz w roku na spotkania do kotłowskiego kościoła przybywa także Akcja Katolicka naszej diecezji. - Parafianie modlą się do Matki Bożej szczególnie w środy. Mamy księgę próśb i podziękowań do Matki Bożej Kotłowskiej. Te intencje polecamy Panu Bogu przez ręce Pani Kotłowskiej – mówi ks. Adam. Od śmierci Papieża-Polaka w każdą pierwszą sobotę miesiąca parafianie gromadzą się na Różańcu z Janem Pawłem II w języku łacińskim. Raz w miesiącu spotykają się m.in. członkowie Żywego Różańca, Koła Przyjaciół Radia Maryja, wierni z parafii i okolic na spotkaniach modlitewnych. Od 11 lat co piątek po Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Co tydzień spotykają się również ministranci, których w parafii jest 27. Zaś codziennie na zakończenie Mszy św. wierni modlą się w intencji pojednania i pełnej jedności wszystkich mieszkańców śpiewając pieśń „Matko Kotłowska, Matko Pojednania”.

Za chwilę 900-lecie
  Trzy lata temu Ksiądz Proboszcz wraz ze swoimi parafianami rozpoczął przygotowania do uroczystości jubileuszowych 900-lecia fundacji kościoła - Przez pierwszy rok w pierwsze niedziele miesiąca podczas Mszy św. głoszone były kazania poświęcone wierze i modliliśmy się o wiarę. W drugim roku były kazania o nadziei i modliliśmy się o nadzieję oraz miłosierdzie dla nas. Teraz przez trzeci rok są kazania o miłości i modlimy się o miłość dla nas, dla przyjaciół naszej parafii – podkreśla ks. Adam.
  Wraz z przygotowaniami duchowymi rozpoczęły się także przygotowania materialne. Odnowiony został obraz Matki Bożej Kotłowskiej przez firmę konserwatorską Juliana Wiącka z Ostrowa Wielkopolskiego. Renowacji poddano także ołtarz św. Józefa. Podjęto prace remontowe kościoła. Wieżę pokryto nową miedzianą blachą, a dach nową dachówką, wymieniono elementy drewniane, założono nowe opierzenia miedziane i rynny. - W ostatnim czasie zostały wykonane nowe okna w wieży oraz okna okrągłe w nowej części kościoła. W wieży zostały położone nowe podłogi i wstawione okiennice oraz żaluzje – podkreśla Ksiądz Proboszcz.
  Niedawno przed kościołem stanął obelisk z pamiątkową tablicą, na której umieszczono napis „W imię Boże za panowania Bolesława Krzywoustego z pobożności i hojności palatyna Piotra Włostowica kościół poświęcony Maryi zbudowano”. Na rok jubileuszowy zaplanowane są jeszcze remonty starych murów kościoła, malowanie wnętrza i wykonanie oświetlenia budowli z zewnątrz. W sumie remonty mają kosztować ponad milion złotych. Część pieniędzy zebrano w parafii. Resztę udało się pozyskać m. in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od marszałka Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
  W bezpośrednich przygotowaniach do jubileuszu ks. Adamowi pomaga powstały kilka miesięcy temu Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu. - Należy do niego m. in. po trzech mężczyzn z każdej wioski i jedna pani – podkreśla Ksiądz Proboszcz.

Jubileuszowe uroczystości
  Uroczystości będą trwały od 5 września przez cały rok. Uczestniczyć w nich będzie ks. bp Stanisław Napierała i ks. bp Teofil Wilski, którzy przewodniczyć będą Eucharystiom 7 i 8 września. Dopełnieniem uroczystości religijnych będą nawiązujące do epoki pokazy walk rycerskich, konkurs plastyczny, występy artystyczne oraz jubileuszowe wydawnictwa: foldery, plakaty i książka o parafii. Większość uroczystości odbędzie się na łące. Niektóre z Mszy św. odprawione zostaną w kościele w Kotłowie i kaplicy w Strzyżewie. Natomiast w Domu parafialnym oglądać będzie można wystawę prac malarskich i fotograficznych nt. kotłowskiego kościoła. Lecz na tym nie koniec. W ciągu roku jubileuszowego zaplanowano jeszcze koncerty, wieczór z legendą i program w ostrowskiej telewizji. Zakończenie jubileuszu nastąpi od 5 do 8 września 2009 roku. Jego uwieńczeniem będzie być może koronacja obrazu Matki Kotłowskiej – Matki Pojednania. Ksiądz Proboszcz już podejmuje odpowiednie starania w tym kierunku. Ostateczną decyzję podejmie Ksiądz Biskup. - Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników „Opiekuna” i wszystkich waszych przyjaciół do wzięcia udziału w uroczystościach wielkiego jubileuszu 900-lecia w Kotłowie – dodaje na zakończenie ks. Adam.
 
 

 
Poprzednia Domowa Następna

Copyright 2008 JoWaL